Nedostatek bytů je příčinou stále rostoucích cen nemovitostí

Není to otázkou pouze tohoto roku. Ceny nemovitostí rostou už delší dobu. Přičemž nejvíce se zdražuje v našich největších městech. Vždyť například v Ostravě se za poslední 3 roky ceny nemovitostí zvedly o 50 procent.

Příčinou tohoto trendu je nedostatek nových bytů. Díky tomu výrazně převyšuje poptávka nabídku. Když se podíváme na údaje Českého statistického úřadu, tak zjistíme, že během letošního února se začalo s výstavbou pouhých 61 nových bytů. Od 1. ledna tohoto roku to pak je necelých 100 bytů. Pro srovnání: loni se během stejného období stavělo o 300 bytů víc. Přitom podle strategického plánu je potřeba každý rok postavit 6000 bytů.

Ceny bytů jsou poměrně vysoké

Za poslední rok vzrostla cena metru čtverečního u bytu v Praze o 12 procent, v Ostravě pak o 15 procent. Když se podíváme na konkrétní srovnání a představíme si modelový byt, řekněme 3 + 1, tak v Praze by za takový byt lidé zaplatili mezi 5 až 11 miliony korun. V Brně za stejný byt okolo 5 milionů a v Ostravě si takový byt pořídí od 1,5 milionu korun. Přesná cena je však vždy závislá na dalších faktorech, například na konkrétní poloze, stavu a podobně.

Pronájmy jdou také s cenami nahoru

Situace u pronájmů bytů kopíruje rostoucí ceny nemovitostí. Zde registrujeme také velký zájem a nedostatečnou nabídku a tak jdou ceny pronájmů nahoru.

Podle odborníků v oboru realit je naivní si myslet, že ceny bytů a domů půjdou rychle dolů. Na trhu je a dlouho ještě bude nedostatek nemovitostí. A tato situace bude šponovat ceny, jak jen to půjde.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *